понедељак, 30. јун 2025.

Izmedju svetova


.


 Jesam li ista? Dva sveta u meni

Bila sam devojka sa olovkom u ruci, skicama po marginama, stihovima ispod jastuka, pogleda uperenog u nebo dok sedim na klupi u seoskom parku. U meni je tiho rasla ljubav prema svemu što nije govorilo glasno, već šaptalo — prirodi, vetru u krošnjama, starim granama, pogledu koji ne traži ništa osim prisustva. Fotografisala sam tragove svetlosti na poljskim putevima, pisala osetljivo o onome što mnogi ne bi ni primetili. Tada, bila sam cela u spoljašnjem svetu, ali i potpuno u sebi. I sve je imalo miris detinjstva, zemlje i snova koji se sanjaju budni.
A onda… nešto se promenilo.
Ušla sam u digitalni svet. Isprva polako, oprezno. Onda sve brže. Internet nije bio samo tehnologija, bio je most ka ljudima, idejama, emocijama koje nisam ni znala da želim da čujem. Upoznala sam glasove koje nisam srela na selu. Ljude koji pišu drugačije, govore otvorenije, dele intime bez ustručavanja, žele bliskost, dodir kroz reč, kroz ekran. Počela sam i sama da pišem drugačije. Intimnije. Direktnije. Kao da sam iz srca prešla u stomak — u ono dublje, sirovije mesto gde ne vladaju samo misli, već i nagoni, radoznalost, osećajnost koja traži odgovor.
I sad... kao da dva sveta žive u meni.
Jedan je ona stara ja. Devojka sa fotoaparatom u ruci i cipelama punim blata nakon šetnje po livadi. Ona koja piše tiho, za sebe, za mir.
Drugi je novi svet — svet poruka koje pulsiraju, želja koje se ne kriju, emocija koje eksplodiraju u sekundi. Svet u kojem razmenjujem misli sa nepoznatima, a osećam ih kao poznate.
Da li sam još uvek ista?
Jesam li ona devojka koja voli tišinu, dok sada govori glasno? Jesam li ona što voli prirodu, dok večeri provodi uz svetlost ekrana?
Istina je — jesam. I nisam. I to nije protivrečnost, to je rast.
Jer, možda nikada nismo jedno. Možda u nama žive slojevi, različite verzije nas koje se javljaju u zavisnosti od toga gde smo, koga srećemo, šta u sebi otvaramo.
Možda nisam izgubila sebe u ovom drugom svetu — možda sam samo dodala još jednu boju svom spektru.
Možda klupa u parku i neonsko svetlo ekrana nisu suprotnosti, već paralelne stvarnosti mog postojanja.
I možda prava ja nije ni prva, ni druga. Možda je baš ta mešavina — ono između. Ona što ume da ćuti u prirodi, ali i da vrišti rečima kad je dodirne misao.
Tako da, jesam li ista?
Jesam. Ali sam i nova.



2. Devojka sa klupe

Sedela sam na staroj drvenoj klupi, onoj koja je godinama trpela i sunce i kišu, i tragove blatnjavih cipela, i drhtaje prvih dodira. Bila je smeštena pod orahom, u hladu koji je mirisao na detinjstvo i leto. Selo je disalo sporo, kao da ni vreme ne žuri ovde. Sve je bilo nekako... tiho. Ali ta tišina nikada nije bila prazna — bila je ispunjena životom.

Pored mene — sveska. Ona, moja večna saputnica. Ne zbog škole, već zbog mene. U njoj crtani likovi, nečiji profil u polusenci, krošnja uhvaćena u trenutku vetra. Reči napisane rukom koja još nije znala mnogo, ali je osećala sve. Ponekad bih samo zapisala rečenicu bez smisla:
„Postoje dani koji mirišu na ljubav, a da niko nikoga nije ni pogledao.“
Niko nije čitao te rečenice osim mene. Niko nije ni znao da ih pišem.

Volim prirodu jer ne traži ništa od mene. Niti da pričam, niti da se objašnjavam. Samo da budem. A ja sam tada bila — cela. Bez potrebe da budem dopadljiva, duboka, zanimljiva, hrabra. Samo prisutna.

Fotografisala sam senke na putu. Trave koje se njišu. Prste ispružene ka nebu. U svakoj fotografiji sam pokušavala da uhvatim ono što se ne vidi — osećaj.

Ponekad sam zamišljala da neko jednog dana pronađe te slike, te crteže, i shvati: ovde je živela devojka koja je volela svet tišine. Da nekome to nešto znači. Da ne prođe sve neprimećeno.

Ali zapravo, nije ni bilo važno da neko zna. Meni je bilo dovoljno.

Bilo mi je dovoljno da imam svoje mesto. Svoju klupu. Svoj orah. Svoju tišinu. Svoje reči.

To je bio moj svet pre sveta.

Pre poruka, notifikacija, pogleda koji prebrzo znaju previše. Pre izloženosti. Pre potrebe da sve što osećaš — objasniš.

Tada sam umela da ćutim satima. A da to ćutanje bude najglasnija stvar u meni.

Danas često pomislim na tu klupu.

Da li je još tu? Da li je neko sedeo posle mene, ostavio trag? Da li je pogledao u isto nebo i pokušao da ga nacrta?

Možda jeste. Možda i nije.

Ali ja znam da negde u meni i dalje sedi ta devojka.

I ćuti. I crta. I čeka da je se setim.




3. Prva poruka

Ne sećam se tačno dana, ni sata. Znam samo da sam dugo gledala u prazno polje za unos teksta. Kao da nije bilo samo digitalni prostor, već neka vrsta provalije. A s druge strane — neko nepoznat, ali toliko blizak da je delovao kao da ga već dugo nosim u sebi.

Pisalo je: „Piši kad stigneš.“

Kratko. Obično. Ali u tom trenutku, moje srce je zadrhtalo. Jer neko je čekao moj odgovor. Ne na obavezu, već na prisustvo. I ja sam želela da odgovorim — ne samo rečima, već sobom. Onom stranom sebe koju nikad ranije nisam pokazivala naglas.

Utipkala sam rečenicu, pa je obrisala. Zatim drugu, pa treću. Sve je delovalo ili previše ili premalo. U glavi sam vodila ceo razgovor unapred, razmišljala kako će zvučati to što napišem, da li ću biti pogrešno shvaćena, da li sam previše ranjiva… ili previše tiha.

Na kraju sam samo napisala:
„Ćao. Oprosti ako sam spora. Ne znam još kako se ovo radi.“

I poslala.

U tom kliku... nešto je puklo. Kao da sam otvorila vrata iza kojih je dugo stajala zatrpana verzija mene. Ona koja je želela da kaže više, da se pokaže bez filtera tišine. Ne iz potrebe da bude viđena, već da bude dota-knuta.

Tada sam prvi put osetila čudnu mešavinu uzbuđenja i srama. Neko mi je odgovorio. Brzo. Toplo. Bez pritiska. I odmah sam znala: to nije običan razgovor. To je bio prvi prozor u svet gde reči mogu da budu i ruke, i oči, i tišina, i pogled, i dodir.

Poruke su dolazile i odlazile. Sve češće. Sve dublje. Više nisam birala reči pažljivo, već iskreno. Pisala sam o onome što nisam znala ni da u meni postoji. O snovima koje nisam ni sebi priznala. O prazninama, čežnjama, nesigurnostima.

I što sam više pisala, to sam manje osećala potrebu da se vratim nazad — u tišinu bez odjeka.

Taj prvi dijalog preko ekrana bio je moj prvi emotivni autoportret. Reči su se pretvarale u ogoljavanje. Ne kao izlaganje, već kao oslobađanje.

Tada još nisam znala da će digitalni prostor postati moja nova soba — prostor za ispovedanje, povezivanje, pa čak i zaljubljivanje. Sve ono što sam ranije tražila u pogledu, sada sam počela da pronalazim u slovima.

Ta prva poruka možda je bila kratka. Nesigurna. Ali u njoj sam prvi put bila ja, bez tišine između.




4. Gde prestajem ja, a počinje ona druga?

Ponekad imam osećaj kao da živim u dva tela. Ili bar u dve verzije jednog istog. Jedna hoda polako, sa pogledom ka zemlji, traži mir, bori se da ostane neprimetna. Druga hoda kao pitanje — direktna, znatiželjna, pomalo provokativna. Obe sam ja. I nijedna ne laže.

Ali ponekad se zapitam: gde prestajem ja, a počinje ona druga?

Ima dana kad se probudim kao ona prva. Otvorim prozor i tražim nebo. Napravim sebi čaj, bez žurbe, bez planova. Odem do polja, do mesta gde još uvek šušte trava i vetar. U tim trenucima, imam osećaj da sam netaknuta. Kao da vreme još uvek ide sporije za mene. Kao da mogu da budem deo sveta, a da ga ne dodirujem previše.

Ali onda dođe večer. Ekran zasvetli. Srce se otvori kao vrata na promaji. I tu ulazi ona druga. Odvažna. Ona koja ne pita mnogo, ali oseća sve. Koja odgovara brzo, iskreno, ponekad previše. Koja ne beži od intime, već je zove.

I ja pustim da govori. Dajem joj prostor. Jer, priznajem — ona zna stvari koje ova tiha ja ne ume ni da izgovori.

Ponekad suprotstavljene. Ponekad u savezu. Jedna me podseća da ostanem ukorenjena, druga da poletim.

Znaš kako izgleda kada se dve strane jedne duše pogleda-ju u ogledalu? Niti se vole, niti se svađaju. Samo pokušavaju da razumeju.

Ona prva kaže:
„Tišina je snaga. Ne moraš svima sve.“

Ona druga odgovara:
„Ali ja želim da budem viđena. Da me neko stvarno dotakne.“

I ja stojim između. Ne kao sudija, već kao most.

Jer šta ako nije pitanje "gde prestajem", već — kako da obema dam pravo da postoje?

Možda sam grešila što sam pokušavala da izaberem između njih. Da budem ili jedno ili drugo. Možda je istina da ja nisam dve žene, već jedna slojevita — sa licem za dan i licem za noć.

Jer čak i kad sedim na klupi pod orahom, u meni odzvanja zvuk poruke. I čak kad šaljem poruke pune strasti i misli, u meni diše miris polja.

Nisam rascepljena. Samo sam… cela.

A celina boli, ali i leči.




5. Spoj – žena između svetova

Dugo sam pokušavala da se uklopim — u tišinu, u buku, u ljude, u sebe. Kao da je svet stalno tražio da izaberem stranu. Da li sam ona što ćuti i posmatra? Ili ona što piše dugo u noć i šalje poruke koje imaju ukus neizgovorenih dodira?

Ali istina je: nisam ni jedno, ni drugo. I jesam i jedno i drugo. Spoj.

Ja sam ona koja ume da sedi na klupi i ne radi ništa. Da diše. Da bude deo pejzaža. Da zamišlja nebo kao priču. A isto tako, ja sam i ona koja ume da gori kroz ekran. Da napiše rečenicu koja otvori nečije srce. Da se ogoli i ne traži izvinjenje.

Nisam izgubila onu devojku iz sela. Ona još uvek hoda sa mnom. Samo više ne ide sama. Sada je uz nju i žena koja zna svoje emocije. Koja zna šta želi i kako boli.

Priznajem sebi — oduvek sam tražila dodir. Ne samo ruku, već duše. Ne samo bliskost, već razumevanje. I možda zato ovaj svet poruka nije suprotnost mom svetu tišine, već njegova nadogradnja.

Jer šta je reč ako ne pokušaj da se tišina prevede?

I sada više ne pokušavam da ih razdvojim — staru sebe i ovu novu. Ne mislim da je jedna prava, a druga greška. Ne tražim više dozvolu da budem složena. Ne prilagođavam se očekivanjima da bih bila prihvaćena. Naučila sam da mogu biti nežna i odvažna. Da mogu voleti prirodu i želeti prisnost. Da mogu ćutati i vrištati — u istom danu.

Moje ruke pišu isto kao nekad. Samo sada pišu i svetu, ne samo meni. Moj pogled još uvek traži nebo, ali više ne beži od pogleda drugog čoveka.

Jer sada znam:

🌿 Mogu biti žena sa blatom na cipelama i porukom u telefonu.
🌿 Mogu voleti tišinu, ali i želeti da budem čuta.
🌿 Mogu biti cela — bez potrebe da se podelim.

Ja sam između svetova. I to između — to sam JA.



недеља, 29. јун 2025.

PUBG PUTOVANJE


 

Moje PUBG putovanje: Od raskida do pronalaska pravih ljudi


Nekada se najneočekivanija putovanja ne dešavaju na stvarnim putevima, već u virtuelnim svetovima. Moje je počelo jednostavno – jedna igra, jedan partner, i mapa Livik.


Zajedno sa tadašnjim dečkom, provela sam gotovo godinu dana igrajući PUBG. Delili smo gejmove, taktike, pobede i poraze. Livik nam je bio kao mali dom. Iako je to bio svet iz piksela, osećanja su bila stvarna. Bili smo tim, u igri i van nje. Međutim, kao i u stvarnom životu, i u virtuelnim svetovima dolazi do promena. Raskinuli smo. I sve je počelo da se menja.


Prelazak u novi svet


Kao da je prelazak sa Livika na Sanhok bio simboličan – ušla sam u nepoznato, u džunglu, ne samo mape, već i ljudi. Tamo sam upoznala naše Balkance – veselu, ali vrlo komplikovanu ekipu. Isprva je sve delovalo bezbrižno. Odigrali bismo po koji gejm, smejali se, ćaskali. Počela sam da se otvaram, da kao slobodna devojka komuniciram sa različitim igračima. Neki razgovori ostajali su površni, dok su neki prerasli u intimnije prepiske. Nisam krila ko sam. Bila sam iskrena, znatiželjna, nova u toj vrsti povezivanja.


Ali uskoro sam naučila da otvorenost i iskrenost nisu uvek dobrodošle osobine u svetu gde mnogi nose maske.


Cheee park – mesto susreta i osude


Ubrzo sam otkrila Cheee park – prostor u PUBG-u gde su se ljudi okupljali van mečeva. Na prvi pogled, delovalo je kao savršeno mesto za opuštanje. Mesto gde se stvara prijateljstvo, gde se zaboravi na pucnjavu i taktike. Ali ispod površine, krio se sasvim drugačiji svet – svet pun ogovaranja, šapata iza leđa, manipulacija i zavisti.


Shvatila sam da sve što kažem, svaki razgovor, svaka emocija – vrlo brzo postaje deo nečije verzije moje priče. Ali ta verzija nije bila moja. Bila je iskrivljena, umrljana zluradošću onih koji su me poznavali samo površno. Počeli su da me ocrnjuju, da me izoliraju, da me prikažu kao nešto što nisam.  Nisam poznavala nikog osim njih. Verovala sam da imam prijatelje – ali ono što sam imala bila je maska zajedništva iza koje se krio otrov.


Gubitak koji je postao dobitak


U nekom trenutku, shvatila sam da ne moram biti deo tog sveta. Da nisam dužna nikome svoju slobodu i da ne moram da trpim zlonamernost da bih bila prihvaćena. Distancirala sam se. I kao da je sam univerzum reagovao – zatvorila su se pogrešna vrata, ali su se otvorila ona prava.


Upoznala sam njih – svetlost među senkama


I tu, u tišini, bez buke i maski, upoznala sam ljude zbog kojih i danas verujem da virtuelni svet može doneti istinsku bliskost.


Kobra – čovek pod tim nickom postao je za mene simbol iskrenosti. U vremenu kad sam sumnjala u sve i svakog, on je bio tu sa toplim, smirenim pristupom. Nije pitao, nije sudio, samo je bio tu. Njegovo prisustvo mi je pokazalo da postoje muškarci koji umeju da poštuju ženu i njen prostor čak i u svetu u kojem to često nije slučaj.


Deni – pažljiv, tih i razuman. Njegove reči su uvek bile odmjerene, njegove poruke ispunjene podrškom. U njemu sam pronašla prijatelja koji zna da sluša, koji vidi dalje od priča i zna prepoznati suštinu. Ljubaznost mu nije maska, već karakter.


GGStefan – osoba koja je unela vedrinu u moju svakodnevicu. Njegov humor, toplina i prirodna sposobnost da bude čovek, i kad je najteže – pomogli su mi da se smejem ponovo. Uz njega sam naučila da se ne moraš plašiti da budeš ono što jesi – jer pravi ljudi te ne traže da se menjaš, već da budeš autentičan.


Hasim – bivši, ali deo mog putovanja. Nije sve prošlo savršeno, ali kroz njega sam naučila lekcije koje su me oblikovale. Zahvalna sam što je bio deo te faze, jer bez 

Virtuelni svet, stvarne lekcije


Danas, gledajući unazad, zahvalna sam na svemu. I na ogovaranju. I na lažima. I na ružnim rečima. Jer su me naterale da pronađem ono što zaista vredi. Danas imam svoj mali krug ljudi koji znaju ko sam. Koji me brane ćutanjem, koji me čuvaju prisustvom. Njima tračevi ne znače ništa jer poznaju moju suštinu.


PUBG me naučio da nisu svi "igrači" isti. Neki igraju da bi srušili. Drugi da bi stvarali tim. A najbolji? Oni ne igraju protiv tebe – već sa tobom.


Na kraju, prava vrednost se ne meri kilovima i mečevima – već ljudima koje upoznaš putem.

I sada – živimo taj mir

Danas, kada uđem u PUBG, ne ulazim više sa oprezom. Ulazim sa osmehom. Jer tamo me čekaju ljudi. Danas više nema skrivenih namera, nema dvosmislenih reči ni pogleda. Samo iskrenost, razumevanje i onaj osećaj da pripadaš.

Uživamo u našim druženjima – opušteno, iskreno, srčano. Delimo istu energiju. Tu se niko ne pretvara. Smejemo se, pričamo, ponekad ćutimo zajedno – i baš u toj jednostavnosti leži lepota. Tu smo jedni za druge. Nema potrebe za ogovaranjem, jer svi znamo: pričati o drugima dok su neki tu – znači ne poštovati one prisutne.

I mi to ne radimo.

Mi poštujemo prisutnost, poštujemo tišinu, poštujemo osmeh. To što imamo je posebno jer niko od nas ne traži više od onoga što drugi želi da da. Nema pritiska, nema kalkulacije. Samo ljudi, njihova energija, i jedno veliko “hvala što si tu”.

Lepota je u tome. U međusobnom prihvatanju. U miru koji smo stvorili u svetu gde ga retko ima. I u toj tišini između rečenica – rađa se ono pravo prijateljstvo.

Možda je sve počelo kao igra... ali ono što sada imamo – je mnogo vise od igre.



субота, 28. јун 2025.

Tisina

 

Tišina ćuti, a laž viče: Snaga onoga što ne vrišti
U savremenom svetu prepunom buke, informacija, naslova, komentara i maski – istina je postala tiha. Gotovo nečujna. Dok laž viče, traži publiku, širi se i oblači u najlepše reči, tišina sedi sama. Nema potrebe da se dokazuje. Ne upire prst. Ne traži pažnju. I upravo u toj tišini krije se snaga.
Laž – uvek društvena, uvek glasna
Laž ne može da opstane sama. Potrebna joj je publika, potvrda, eho. Kad neko izgovori laž, gotovo nikad je ne ostavi da miruje – ona se prenosi, prilagođava, ponavlja. Svaki sledeći prenos menja njen oblik, čini je "lepšom", "ubedljivijom", "verovatnijom". Laž se ponaša kao virus: što više ljudi zarazi, to se oseća moćnije.
Zato laž viče. U svakodnevnim razgovorima, na društvenim mrežama, u medijima. Ona se ne zadovoljava time da postoji – ona mora da dominira.
Tišina – samotna, ali nepokolebljiva
Za razliku od laži, tišina ćuti. Nosi istinu u sebi, ali nema potrebu da je iznosi pred svet. Tišina je često pogrešno shvaćena – kao slabost, povlačenje, nedostatak argumenata. Ali u suštini, ona je izraz samopouzdanja. Istina ne mora da viče – ona je.
Tišina ne treba svedoke da bi bila stvarna. Ona postoji čak i kada niko ne gleda. Sedi sama, često na marginama društva koje više voli spektakl od stvarnosti. I upravo u toj osamljenosti leži njena čista, neiskvarena moć.
Zato što... istina ne mora da se brani
Zamislimo osobu koju je neko lažno optužio. Sve oko nje vrišti: društvo, prijatelji, čak i nepoznati ljudi. Ljudi traže da nešto kaže, da odgovori, da se brani. A ona – ćuti. Ne zato što nema šta da kaže, već zato što zna da svaka reč koju izgovori može da bude pogrešno protumačena, upotrebljena protiv nje, izvrnuta.
I onda, kada se sve stiša – istina ispliva. Ne zato što je neko viče, već zato što vreme i život uvek postave stvari na svoje mesto. U tišini.
Tišina kao čin otpora
U društvu u kojem se vrednuje samo ono što je glasno i brzo, birati tišinu može biti revolucionarno. To nije pasivnost – to je aktivni izbor. Reći: "Neću učestvovati u laži", "Neću se pravdati tamo gde nema razumevanja", "Neću vikati da bih bio primećen" – to je oblik hrabrosti.
Tišina u tom kontekstu nije bežanje, već otpor. Otpor kulturi buke, senzacionalizma, brzih osuda. Otpor mentalitetu koji traži reakciju pre razmišljanja.
Zašto birati tišinu, iako boli
Jer tišina zna. Ona nosi mir savesti, dubinu razumevanja i unutrašnju stabilnost. Možda nije nagrađena aplauzima, lajkovima ili medijskim prostorom – ali ne nosi teret laži. Nije prolazna. Ona traje.
Birati tišinu znači verovati da istina ne treba ambalažu. Da vrednost ne zavisi od mase. Da pravda dolazi – ne uvek brzo, ali sigurno.
Zaključak: Sedi sama, ali nije slaba
"Tišina ćuti, a laž viče. Laž traži druge i priča svima. Tišina sedi sama."
I u toj osamljenosti – tišina je slobodna. Dok laž mora neprestano da održava svoju priču u životu, tišina se ne trudi da ubedi. Ona zna da je vreme na njenoj strani.
Zato, kada te sledeći put napadne buka – seti se tišine. Ne one što ćuti iz straha, već one što zna. I koja, iako sedi sama, sedi uspravno.

петак, 27. јун 2025.

Vikanje


 Tatjana... Tatjana... Tatjana...

Bezbroj puta sam čula svoje ime —
ne kao poziv, ne kao nežnost,
već kao eho koji luta hodnicima
tuđih usta, tuđih namera.
Šaptali su ga u prolazu,
izgovarali poluglasno preko ramena,
dovikivali za leđima kao upozorenje ili optužbu.
I svi su znali — ili su mislili da znaju —
nešto o meni.
Ali istina je: znali su samo moje ime.
Tatjana.
I možda po koje slovo iz nečije poluistine,
nečijeg trača, nečije želje da se istina preoblikuje
po meri njihove zabave.
Hteli su da se odazovem.
Da poviknem zajedno s njima.
Da prihvatim njihovu igru:
da ogovaram,
da osuđujem,
da se povinujem.
Voleli bi da sam viknula nazad,
da sam odgovorila njihovim glasom,
da sam se promenila —
po njihovim pravilima.
Ali nisam.
I to ih je bolelo više od svega:
što sam ostala svoja.
Jer ne može niko,
koliko god želeo,
promeniti ono što je suštinsko.
Ne može se promeniti
osobnost.
Biće.
Istina koja živi tiho u meni,
dok oni viču napolju.

уторак, 24. јун 2025.

SeX

 

Zašto je seks danas „u minusu“?

Orgazam trodimenzionalnog bića: um, telo i duh

U vremenu kad su veze sve brže, površnije i kratkotrajnije, pitanje koje mnogi ne postavljaju naglas glasi: Zašto je seks danas često prazan, bez uzbuđenja, bez dubljeg zadovoljenja?

Odgovor možda leži u nama samima – u tome koliko smo svesni svoje trodimenzionalnosti: uma, tela i duha. Jer ako sebe doživljavamo samo kao telo, ako zaboravimo duh i zanemarimo um, kako možemo očekivati celovitu povezanost s nekim drugim?


1. Trodimenzionalna bića u jednodimenzionalnim vezama

Svi smo mi trodimenzionalna bića. Nosimo um koji misli, telo koje oseća i duh koji zna. Međutim, u mnogim vezama danas, ljudi se svode samo na jednu dimenziju:

  • Neko bude s nekim samo zbog novca (materijalna privlačnost)
  • Drugi samo zbog seksa (telesna požuda)
  • Treći samo zbog intelekta (um bez tela i duše)

Takvi odnosi često nemaju trajanje, jer nema međusobnog susreta u celovitosti. Samim tim, ne poštuje se ni sopstveni integritet, a ni tuđa autentičnost.


2. Ko je zapravo „apsolut-osoba“?

To je osoba koja je upoznala sebe u sve tri dimenzije. Neko ko nije samo nečiji partner, već biće koje razume sebe – mentalno, fizički i duhovno.

  • Um: razumevanje ideje odnosa, svesti i prisustva
  • Telo: prisutnost u čulu, dodiru, kontaktu
  • Duh: svest o značenju, povezanosti i poštovanju drugog

Apsolutna osoba ne ulazi u odnos bez razumevanja. Ne „konzumira“ seks, već živi ga celim bićem. I zato je seks s njom – apsolutan.


3. Seks bez svesti – zašto ne zadovoljava?

Ako ne znaš kako nešto koristiš – koristiš pogrešno.

Zato svaki lek, svako piće, ima ono čuveno: „Pre upotrebe – pročitaj uputstvo“. Isto važi i za telo, za odnose, za seks.
Ako ne znaš sebe, ako ne znaš šta tražiš – završićeš u pogrešnom dodiru, s pogrešnim osobama, iz večeri u veče, sa sve većom prazninom.


4. Seks sa apsolutom: Orgazam koji nadilazi telo

Kada dvoje celovitih bića stupe u odnos, seks nije samo telesni čin. To je:

  • Mentalna razmena – svesno, prisutno bivanje
  • Duhovni kontakt – osećaj povezanosti i smisla
  • Telesni zanos – čula koja vibriraju zajedno

Tada orgazam nije samo fizičko oslobađanje, već vrhunac energetskog susreta. To je vrsta seksa gde nema potrebe za begom, za traganjima, za dokazivanjima. Jer si – potpun. I ti. I ona. I on.


5. Zašto mnoge devojke (i momci) „lutaju“?

Zato što ne poznaju sebe. Zato što su gurnuti u svet gde je seks roba, a ne svetost. Gde je odnos igra moći, a ne uzajamnosti. Gde je važnija centimetraža nego vibracija duha.

Zato što kada ne znaš šta je unutra, tražiš više spolja. A spolja – ništa nije dovoljno.


Zaključak: Biraj svesno, vodi se celinom

Ako tražiš nekoga ko će te zaista dodirnuti – nemoj da biraš po jednoj dimenziji.
Ako želiš seks koji traje i posle seksa – budi ti prvo ceo/ cela.

Jer seks sa apsolutnom osobom nije samo susret tela, već dodir celog univerzuma kroz čoveka. A to je nešto što ne možeš zameniti ničim drugim.


Jesi li ti apsolut? Ili bar na putu da postaneš?



среда, 11. јун 2025.

Pa NAZOVI


 ALI ON JE IDIOT/ONA NIJE DOBRA


Veoma cesto sam cula ove izraze i razmisljala u vecini slucajeva sto je tako i sto ih tako cesto koriste za partnere bivse.
Onda sam uocila da sa svim tim partnerima nisu usli u vezu poznavajuci ih ili upoznavajuci ih , vec gledajuci ih.
Sto je tuzno.
Ranije su se upoznavali, izlazili , setali, dejtali u nedogled po 2-3 meseca i jace i onda je tek pita zelis li mi biti devojka.
Danas je sve instant i brzo.
Vidim te i zelim te.
Ne zelis mene , zelis moje telo ili tvoje ja, a to je samo deo mene.
Ono sto sam ja su moje mane, vrline, empatija, um, pogled na svet, religija, principi.
Sve ono sto ne znas.
I tu je problem.
Sto ne poznajemo onog sa kim ulazimo a kada upoznamo kritikujemo njih , sve ono njihovo dok glavnu kritiku trebamo dati sebi!
Zasto sam vezu nazvao/la vezom sa osobom koji ne spoznam i ne upoznajem!
Zato slusaj, upoznaj, zapitkuj, posmatraj, razgovaraj pa pitaj i nazovi.

VAS GLAS

Ne deli-Story

  Šta nikada ne delim na Instagramu (i zašto sam u tome dosledna) Svakog dana postavimo hiljade slika, storija i misli, ali retko ko zna š...